Home | Aflevering
Podcast Luisteren (PodNL)

48. Hans Kroesen: ADHD bij vrouwen – wat hormonen doen met je brein (en waarom niemand het ziet)

Aan het werk met ADHD | 05 mei 2026 | 00:30:29

In deze aflevering van Aan het werk met ADHD gaat Frans Visée in gesprek met Hans Kroesen, expert op het gebied van ADHD bij volwassenen en de invloed van hormonen op het brein.

Centraal staat een onderwerp waar nog verrassend weinig aandacht voor is: de relatie tussen ADHD en PMDD (premenstruele dysfore stoornis). Een ernstige vorm van PMS waarbij vrouwen in de laatste week van hun cyclus te maken kunnen krijgen met extreme stemmingswisselingen, somberheid en zelfs suïcidale gedachten.

Hans legt uit waarom juist vrouwen met ADHD hier extra gevoelig voor zijn, wat er in het brein gebeurt onder invloed van hormonen, en waarom medicatie in die periode soms ineens niet meer lijkt te werken. 

In deze aflevering hoor je onder andere:

  • Wat PMDD precies is en waarom het vaak niet herkend wordt.
  • Waarom ADHD-medicatie in bepaalde fases van de cyclus minder effectief kan zijn.
  • Hoe oestrogeen en dopamine samenhangen in het brein.
  • Waarom vrouwen jarenlang verkeerd gediagnosticeerd kunnen worden.
  • Welke rol voeding, leefstijl en hormoonbalans kunnen spelen


    Daarnaast gaat het gesprek ook over een bredere discussie: moeten we ADHD blijven zien als een stoornis, of doen we daarmee de ernst juist tekort?
Een verhelderende aflevering die een blinde vlek blootlegt in zowel de psychiatrie als de gezondheidszorg en die voor veel vrouwen herkenning kan geven.

Luister de aflevering & laat je inspireren! 
Ontvang onze luistertips

De Luisterclub

Om de week onze luistertips in je mail, met alle ruimte om die van jou te delen.

Je ontvangt twee mailtjes per maand en je kunt je op elk moment weer uitschrijven.