
Chassu, lieve luisteraars! Jullie engelengeduld wordt eindelijk beloond: hier is een spiksplinternieuwe aflevering van Aap Noot Mishima, dé Nederlandstalige podcast over Japanse literatuur en cultuur, zorgvuldig geplaatst in de juiste historische context. 📚
Goed, waarom heeft het zo lang moeten duren? Om een héle gezellige reden – luister maar naar het feitje halverwege! Oók heel gezellig (en even zo knus) is het boek dat we vandaag bespreken: de moderne feel-good-klassieker「HOUVAST」van Naoko Higashi (1963).
Dat doen we samen met de vertaler van het boek Roebi Heinst! Dit is de eerste keer dat ze meedoet aan een podcast, maar dat hoor je er helemaal niet aan af. Sterker nog, we hopen dat Roebi veel vaker bij ons wil aanschuiven. Je hoort wel waarom! 🫰
_______________________________________
Show Notes:
- Koop Houvast (2026, Cargo) bij je lokale boekhandel!
- Uit het Japans vertaald door ons meest geziene gast: Maarten Liebregts
- We trappen de lijst af met een heruitgave van Zonsondergang (ook wel bekend als De ondergaande zon) van Osamu Dazai, wiens mistroostige roman Als mens mislukt we in aflevering 8 bespraken. De vertaling is van Tineke Steegers-Groeneveld.
- De buurtwinkel aan zee van Sonoko Machida (vert. Els Franci-Ekeler) kwam uit bij Overamstel Uitgevers op 7 april. Het is haar eerste boek dat naar het Nederlands vertaald werd.
- Op 11 mei kwam de Japanse megabestseller De kintsugi-vrouwen van Sanae Hoshio, vertaald door Karin Kuwahara en Maria Smolders, uit bij Wereldbibliotheek.
- Het kattenkantoor van uomo universale Kenji Miyazawa verscheen op 11 juli bij Cosimo (vertaling: Jan Moens).
- Boter van Asako Yuzuki verscheen op 23 juli bij Nijgh & Van Ditmar; de vertaling van onze topscorer Maarten Liebregts.
- Een nieuwe pocket-editie van Ochtenden in Tokio van Mayumi Inaba (vertaling: Sander Schoen) kwam uit bij Meulenhoff op 5 augustus.
- Ennnnn… Een gloednieuwe vertaling van Roebi Heinst ligt sinds 12 augustus 2026 in de winkels: Voordat ik wist dat ik van je hield van Toshikazu Kawaguchi, nummer zes in de reeks.
- Lichte duizeligheid van Mieko Kanai – de vertaling is van Maria Smolders – verscheen op 13 augustus bij Nijgh & Van Ditmar.
- Leuk nieuws! Laurens is op 25 september weer van de partij op het CAMERA JAPAN Festival in Rotterdam. Hij zal weer in gesprek treden met Luk Van Haute. We zullen het hebben over zijn nieuwe vertaling van de moderne klassieker Suna no onna, oftewel Vrouw van zand, van Kōbō Abe (16 oktober bij Weerwoord). Je bent bij dezen uitgenodigd!
- Roebi had daar nog iets aan toe te voegen, want haar vertaling van de klassieke moordmysterie De honjinmoorden van Seishi Yokomizo (1902-1981) komt op 16 september uit. Voor de detectives onder ons! 🕵🏻♂️
- In de volgende aflevering hopen we wederom een debutant te gast te hebben: vertaler Luk Van Haute bespreekt met ons zijn nieuwe vertaling van de klassieker
