Cyberhelden

Cyberhelden 90 - AI-hackers en de Limburgse vlaaimeter

29 okt 2026 · 00:38:29

Ronalds hotel wordt om hem heen gesloopt. Tijd om te verhuizen, inclusief alle antennes. Marco probeert ondertussen Siri uit, al ligt zijn halve ziel naar eigen zeggen al bij Anthropic en OpenAI. Jelle zit op de fiets, dus doen ze het met z'n tweeën.

Met ARTEX zet je een ploeg AI-agents aan het hacken. Een planner verdeelt het werk, uitvoerders zoeken ingangen en proberen die uit. De software knipt de klus op in kleine opdrachten en houdt de modellen voor dat ze aan een toegestane beveiligingstest werken. Marco heeft de prompts bekeken, maar wil nog wel weten wat de software met zijn eigen toegangssleutels doet voordat hij ze erin stopt.

Microsoft ziet ARTEX inmiddels bij een China-gelinkte groep. En als verschillende hackers dezelfde AI-tool gebruiken, hoe herken je dan nog wie erachter zit? Aan werktijden heb je weinig als het ding gewoon doorgaat terwijl de aanvaller slaapt. Marco verwacht dat aangepaste prompts en werkwijzen uiteindelijk toch weer verschillen gaan laten zien.

De politie haalt servers van hostingbedrijf Virtualine uit een Limburgs datacenter. Dat bedrijf beloofde criminelen zelfs hun servers te verplaatsen als de politie aanklopte. Ronald wil een Limburgse variant op de Pentagon-pizzameter. Hou de vlaaibestellingen in de gaten en je weet wanneer er een inval aankomt.

Bij bitcoinbedrijf Bitonic kwam een aanvaller via de verwerking van pdf-bestanden bij klantaccounts terecht. Hij ging er met ongeveer 200 euro vandoor. We hebben het over de snelle reactie en het informeren van klanten. Maar waarom kan een pdf-verwerker überhaupt bij inloggegevens? Daar zien we graag die aangekondigde technische uitleg over.

Dan de telefoon van Trumps schoonzoon Jared Kushner. Volgens journalist Matthew Cole kon de Militaire Inlichtingen- en Veiligheidsdienst via een Russische hacker uiteindelijk zelf meekijken op Kushners scherm. Kushner ontkent het en het verhaal is niet onafhankelijk bevestigd. We bespreken hoe je zo'n hacker voor Nederland laat werken en vervolgens meekijkt waar de Russen al binnen zijn.

Onderzoeker James Pavur zette bitcoins klaar voor wie zijn kwetsbare server met PHP2Shell kon hacken. Pentester Killa kwam binnen, maar vond de verkeerde sleutel voor de prijs. De hack was gelukt, alleen moest de organisator de bitcoins alsnog overmaken.

En die certificaatuitgever met het getal 4 als geheime sleutel? eMudhra stopt met websitecertificaten. Bij de OpenAI-afluisterzaak bood het Saudische consulaat aan garant te staan voor de borgtocht. De rechter liet de verdachte vastzitten.

Bronnen:
- Virtualine: https://www.justice.gov/usao-edva/pr/bulletproof-website-domain-seized-international-law-enforcement-operation
- Bitonic: https://bitonic.nl/nl/news/308/beveiligingsincident-bij-bitonic-update
- PHP2Shell / Killa: https://github.com/KillaBoi/StealMyBitcoin-PoC
- eMudhra: https://emudhra.com/en/press-release/emudhra-to-exit-global-ssl-tls-certificate-business
- OpenAI-afluisterzaak: https://www.kqed.org/news/12104786/san-francisco-judge-denies-bail-to-engineer-accused-of-bugging-openai-hq
- Kushner / Matthew Cole: https://www.vanityfair.com/story/jared-kushner-hacked-phone-secret-negotiations
- ARTEX / Microsoft: https://www.microsoft.com/en-us/security/blog/2026/10/21/storm-0940-uses-artex-agentic-ai-connectwise-supply-chain-compromise/

De Luisterclub

Om de week onze luistertips in je mail, met alle ruimte om die van jou te delen.

Je ontvangt twee mailtjes per maand en je kunt je op elk moment weer uitschrijven.