De week van de VEB

#129 | Anthropic, best presterende beurs en de IPO die alles goedmaakte

30 okt 2026 · 00:39:20

De aanstaande beursgang van Anthropic kan een van de grootste ooit worden. Het bedrijf achter Claude groeit razendsnel, maar rapporteert ook een verlies van 80 miljard dollar en heeft voor zo'n 800 miljard dollar aan rekenkracht en infrastructuur vastgelegd. In deze aflevering van De Week van de VEB bespreken we wat die duizelingwekkende bedragen werkelijk zeggen over de financiële positie en toekomst van Anthropic.

Beursgangen en het geheim van Nvidia

Particuliere beleggers mogen in Nederland steeds vaker niet inschrijven op beursgangen. Daardoor missen ze soms de forse koerswinst op de eerste handelsdag. Waarom worden ze buitengesloten? En is instappen bij een beursgang eigenlijk wel zo aantrekkelijk?

We kijken terug naar de honderden Amerikaanse beursgangen van 1999, vlak voor het uiteenspatten van de internetzeepbel. Zelfs als 475 van die beleggingen volledig waardeloos waren geworden, had een portefeuille met alle 476 de S&P 500 kunnen verslaan. Met dank aan één bedrijf.

Brazilië en Oranje boven

De verrassende herverkiezing van Lula leidde tot een historische koersval op de Braziliaanse beurs. Waarom reageren beleggers zo extreem? En hebben ze zich blindgestaard op de economische beloften van Lula's radicaal-rechtse tegenstander Bolsonaro?

Ondertussen voert de Nederlandse beurs de Europese ranglijst aan. We bespreken de rol van chipaandelen, banken en energiebedrijven en zoomen in op ING. 

Luister naar deze aflevering van De Week van de VEB

Volg De Week van de VEB in je favoriete podcast-app en krijg iedere vrijdag automatisch toegang tot de nieuwste aflevering

Volg ons op Instagram.
Volg ons op Facebook.

Van minuut tot minuut
00:00: Intro en politiek nieuws

08:30: Anthropic’s prospectus

22:05: Interessant feitjes

30:00: Aandeelhoudersvergadering OCI

37:20: Rectificatie over Musk

De Luisterclub

Om de week onze luistertips in je mail, met alle ruimte om die van jou te delen.

Je ontvangt twee mailtjes per maand en je kunt je op elk moment weer uitschrijven. Privacyverklaring