
Carlijn Cober over lezen voor gevoelens: waarom een boek je raakt
22 sep 2026 · 00:35:15
Een man die jarenlang dakloos was, kreeg van Carlijn een dun boekje mee: De gedaanteverwisseling van Kafka. Weken later kwam hij terug: "Dit is mijn leven." Waarom kan een tekst iemand zo diep raken, en waarom heeft de wetenschap daar zo lang geen woorden voor gehad?
In de tweede aflevering van Het Lekenpraatje gaan Antoine Steenkamer en Abe Hendriks in gesprek met Carlijn Cober. Zij promoveerde aan de Radboud Universiteit op het proefschrift Reading for Feelings en is nu docent Europese literatuur aan de Universiteit van Amsterdam.
Decennialang lazen literatuurwetenschappers vooral om teksten te ontmaskeren: wat zijn de blinde vlekken van de auteur, welke ideologie zit erachter? Carlijn laat zien dat de Franse denker Roland Barthes na de dood van zijn moeder een andere weg insloeg. Hij ging lezen om iets te voelen, en schreef daarmee een voorloper van wat nu postkritiek heet: een stroming die serieus neemt waarom we ons hechten aan bepaalde boeken.
Verder in deze aflevering: hoe een verliefdheid het begin werd van een promotieonderzoek, waarom het schoolvak Nederlands veel leerlingen het lezen tegenmaakt, bibliotherapie en lezen als een literatuurwetenschapper in de spreekkamer, promoveren als bewust alleenstaande moeder, en het boek dat Carlijn meenam: het stukgelezen exemplaar van De ondraaglijke lichtheid van het bestaan van Milan Kundera dat zij op haar negende las op een Turkse camping.
Links
Carlijn Cober – https://www.linkedin.com/in/carlijn-cober-5b290b302/
Antoine Steenkamer – https://www.linkedin.com/in/antoine-steenkamer-9b242b83/Abe Hendriks – https://www.linkedin.com/in/abehendriks/
Het Lekenpraatje is een productie van Studio Brandaan.
