De Dag

NPO Luister / NOS

5,0 van 5 4 waarderingen

Bewaren
Elke werkdag biedt Elisabeth Steinz of Marco Geijtenbeek je twintig minuten verdieping bij één onderwerp uit het nieuws.

Reageren? Mail [email protected].
In de media praten over zelfdoding is ontzettend precair, en al helemaal als het gaat over suicide op het spoor. De NS en Prorail zijn ook zeer terughoudend in de communicatie over 'aanrijdingen op het spoor'. Toch is er nu een grote campagne gelanceerd in samenwerking met stichting 113 Zelfmoordpreventie, waarin onder andere conducteurs, machinisten, en mensen van Prorail over hun ervaringen vertellen. 

Nieuwsuur-verslaggever Mitra Nazar sprak met spoormedewerkers over wat er gebeurt als iemand voor de trein springt en welke impact dat op hen heeft.

Denk je aan zelfdoding of maak je je zorgen om iemand? Praten erover helpt en kan anoniem via de chat op www.113.nl of telefonisch op 113 of 0800-0113. 

Reageren? Mail [email protected]

Presentatie en montage: Elisabeth Steinz

Redactie: Judith van de Hulsbeek

Eindredactie: Rosanne Sies
Eeuwenlang bleef de clitoris een onderbelicht orgaan in de medische wetenschap. Hoewel het zichtbare 'knopje' bij veel mensen bekend is, blijkt het volledige orgaan veel groter en ingewikkelder dan lang werd gedacht. Nederlandse onderzoekers van het Amsterdam UMC hebben nu als eersten het complete zenuwnetwerk van de clitoris in hoge resolutie in kaart gebracht. " Ik zag ontzettend grote witte kabels", vertelt onderzoeker Bernadette de Bakker. "Ik dacht eerst wat is dit? Het waren de zenuwen".

In deze aflevering van De Dag vertelt De Bakker hoe zij dit wist te realiseren. Een gedoneerd vrouwelijk geslachtsorgaan werd naar de deeltjesversneller in het Franse Grenoble gebracht. Dat bleek nog wel een hele uitdaging: eerst werd de scan zelfs geweigerd, omdat de Franse onderzoekers de clitoris volgens hun regels niet als orgaan beschouwden.

De nieuwe scans laten zien dat het zenuwnetwerk van de clitoris veel uitgebreider is dan wetenschappers tot nu toe dachten. Die kennis is volgens de onderzoekers niet alleen belangrijk om de kenniskloof over het vrouwelijk lichaam te dichten, maar kan ook direct gevolgen hebben voor de medische zorg. Zo kunnen artsen bij bijvoorbeeld bevallingen, hersteloperaties na vrouwelijke genitale verminking en genderbevestigende operaties beter rekening houden met kwetsbare zenuwbanen.

Reageren? Mail naar [email protected] (mailto:[email protected]).

Presentatie en montage: Bart Tuinman
Redactie: Judith van de Hulsbeek
Saudi-Arabië ligt onder vuur van de Houthi’s. Na de aanvallen op het belangrijkste vliegveld van het land in Riyad, raken de gewapende strijders ook olie-installaties en een ander vliegveld. Vliegverkeer naar Riyad ligt nog altijd stil.

Correspondent Daisy Mohr schetst in podcast De Dag hoe de aanvallen van de Houti’s de afgelopen tijd intensiveerden. Veel mensen zullen de strijdgroep kennen van het enteren van containerschepen in de Rode Zee. Maar sinds de oorlog tussen de VS en Iran zijn de mogelijkheden voor de Houthi’s uitgebreid. Wie kan ze stoppen?

Reageren? Mail naar [email protected] (mailto:[email protected])

Presentatie & montage: Marco Geijtenbeek

Redactie: Judith van de Hulsbeek en Judith Kutschenreuter

Het nieuwe snoepen

14 okt · 19 min

Nieuwe vormen, nieuwe kleuren, nieuwe smaken… ook in snoep zit veel ontwikkeling. Het aanbod is enorm, het snoepschap is er de afgelopen jaren er heel anders uit gaan zien.

Daarbij spelen social media zoals TikTok en Instagram een grote rol. Door snoep tests, influencers en challenges kunnen snoepsoorten uit andere landen opeens razend populair worden in Nederland.

Podcast De Dag duikt in de wereld van de snoeptrends, in een snoeppakhuis in Dordrecht en in een Zweedse snoepwinkel in Amsterdam.

Reageren? Mail naar [email protected]

Presentatie en montage: Mattijs van de Wiel

Redactie: Lars Hulsof

Eindredactie: Judith van de Hulsbeek
'Ook voor Poetin is de toespraak van de militaire commandant een oppepper'. 

Het komt niet vaak voor dat de oppergeneraal van de NAVO in de spotlight staat. Dus toen werd aangekondigd dat  Alexus Grynkewich een toespraak ging houden over een overwinningstheorie op Rusland, richtten alle ogen zich op hem. Hij wilde met de speach NAVO-burgers in een tijd van hybride aanvallen geruststellen en tegelijk een stevige waarschuwing geven aan het adres van Rusland. 

Defensie-expert Michelle Haas was erbij op de veiligheidsconferentie in Warschau en zij vertelt in de podcast wat haar opviel in de toespraak en hoe die onder de aanwezigen viel. 'Er is in zo'n zaal achteraf wel twijfel over de geloofwaardigheid. Want de grote olifant is niet benoemd,' zegt ze, verwijzend naar de toenadering die de Amerikaanse president Trump dit weekend naar Poetin maakte. Hij sloot een deal om grote hoeveelheden Russische diesel in te kopen, wat de Russische oorlogskas spekt.

Rusland-deskundige Helga Salemon keek voor De Dag naar Russische tv en andere media om te zien hoe de toespraak daar is geland. 'Ook voor Poetin is de toespraak van de militaire commandant een oppepper'.

Reageren? Mail [email protected]

Presentatie en montage: Elisabeth Steinz

Redactie: Judith Kutschenreuter

Eindredactie: Rosanne Sies
De Amerikaanse president Trump valt het Internationaal Strafhof al tijden aan. Afgelopen vrijdag voegde hij daar een nieuw hoofdstuk aan toe: de regering kondigde nieuwe sancties aan die voor het hele hof moeten gaan gelden. Over 6 maanden wordt werken met of via Amerikaanse bedrijven onmogelijk gemaakt, wat vrijwel alles gaat raken bij het strafhof. De aanvallen vanuit de VS zijn niet nieuw, Amerikanen vinden het hof al vanaf het begin onnodig.

Journalist Stephanie van den Berg volgt het Internationaal Strafhof voor persbureau Reuters en vertelt dat er zelfs discussie is of je nog koffie kunt kopen bij het hof. Als de sancties ingaan kunnen rechters altijd nog terugvallen op ouderwets printen, als documenten bijvoorbeeld niet meer op Amerikaanse servers mogen staan. Maar Europese politici willen de Amerikanen de komende maanden op andere gedachten brengen. Maar hoe?

Reageren: mail naar [email protected] (mailto:[email protected])

Presentatie & montage: Marco Geijtenbeek

Redactie: IJsbrand Terpstra
-Van onze Correspondent is een serie van de makers van podcast De Dag. Iedere zondag maken we kennis met een van de correspondenten van de NOS, het land waar ze wonen en de verhalen die wat hen betreft meer aandacht verdienen. Vandaag: Boris van der Spek, correspondent in Midden-Amerika.

Boris vertrok na z'n studie journalistiek naar Latijns-Amerika. Na een reis in z'n jeugd wilde hij er opnieuw naartoe. En de droom was al lang om correspondent te worden in dat continent. Planmatig streepte hij de benodigde ingrediënten van een correspondent worden af: de taal spreken, er een keer zijn geweest én verliefd worden.

Nadat hij z'n huidige vrouw ontmoette, verkaste Boris naar Chili. Daar werkte hij voor het eerst als correspondent, zette zijn eigen nieuwsmedium op en vervolgens zocht de Chileense politie zijn schoonfamilie op nadat hij een verhaal schreef: "daar werd ik heel kwaad van". Na acht jaar had hij het wel gezien in Chili: "Je wil meer doen, maar kranten zaten niet elke week te wachten op een verhaal uit het land".

En toen was daar Mexico. "Een heerlijke chaos", aldus Boris. Het is oppassen, met de drugskartels die de dienst uitmaken op sommige plekken. "Akkers liggen vol mijnen, er zijn steeds zwaardere wapens op de straten en dat is dan gewoon Mexico hè, je bent niet in een oorlogsgebied." Maar de Mexicanen die Boris ontmoet zijn hartelijk, nodigen hem uit om te blijven eten en slapen en leren hem veel over het leven. "Hoe Mexicanen met de dood omgaan vind ik heel inspirerend. Met rituelen en ceremonies blijft mijn overleden moeder in leven."

Terug naar Nederland gaan is voorlopig geen optie: "dat zou een te grote cultuurshock zijn". Liever blijft Boris nog jaren in het continent van zijn dromen: Latijns-Amerika.

Volgende week in onze serie Van onze correspondent Mustafa Marghadi, de correspondent in Zuidoost-Azië. Heb je een vraag voor hem? Mail naar [email protected] (mailto:[email protected])

Presentatie & montage: Marco Geijtenbeek

Redactie: Wouter Sloekers
Team De Dag wil jullie graag wijzen op de podcastserie "Oorlog in de achtertuin" van NOS-collega's Lisa Schallenberg en Gidi Pols. Die gaat over hoe Nederland een rol speelt in de oorlog in Soedan.

In zes afleveringen onderzoeken ze de banden en richten ze zich onder andere op zakendeals voor het Soedanese leger, oorlogspropaganda die vanuit Nederland wordt gemaakt, en een hoge paramilitair die stiekem in Nederland opduikt.

Dit is aflevering 6: De Weldoeners
In Nederland krijgen ieder jaar ongeveer 30 tot 50 gezinnen een kind met behulp van een draagmoeder. En dat aantal neemt toe. Ook premier Jetten denkt er voor zichzelf weleens over na. Maar wettelijk is er voor deze groep niets geregeld en dat leidt tot vervelende situaties voor zowel wensouders als voor draagmoeders. 

Zo was Annemiek van Tilborgh, ook bekend uit B&B Vol Liefde, twee keer draagmoeder voor een goede vriend. Ze wil de kinderen niet zelf opvoeden, maar heeft wel spijt van hoe snel zij het wettelijk ouderschap afstond. 

Een nieuwe draagmoederwet die het kabinet wil invoeren blijft ondertussen maar uitgesteld worden. Waarom? Wat zijn de dilemma's? 

Nieuwsuur-journalist Fleur Damen sprak met onder andere draagmoeders, wensouders, en kinderrechters en zag hoe dit dossier voor iedereen kwetsbaar en emotioneel is. De behoefte aan duidelijkheid is bij velen groot, maar bezwaren en kritiek op de conceptwet zijn er ook.

Reageren? Mail [email protected]

Presentatie en montage: Elisabeth Steinz

Redactie: Rosanne Sies

Eindredactie: Judith van de Hulsbeek
Gisteravond won het reality-programma De Bondgenoten de Gouden Televizier-ring. De andere genomineerden waren consumentenprogramma Kassa en Woeste Grond, Twentse platteland dramaserie.

Heel verschillende programma’s dongen mee naar de TV-prijs en er is nog zoveel meer te zien. Veel programma’s krijgen amper aandacht. Daarom vroeg Podcast De Dag drie professionele TV-kijkers naar hun tips.

Amber Wiznitzer van NRC Handelsblad, Renate van der Bas van Trouw en Mark Koster van de Telegraaf vertellen over hun lievelingsprogramma’s, TV parels die geen gouden ring wonnen.

Reageren? Mail naar [email protected]

Presentatie & montage: Mattijs van de Wiel

Redactie: Wouter Sloekers
Team De Dag wil jullie graag wijzen op de podcastserie "Oorlog in de achtertuin" van NOS-collega's Lisa Schallenberg en Gidi Pols. Die gaat over hoe Nederland een rol speelt in de oorlog in Soedan.

In zes afleveringen onderzoeken ze de banden en richten ze zich onder andere op zakendeals voor het Soedanese leger, oorlogspropaganda die vanuit Nederland wordt gemaakt, en een hoge paramilitair die stiekem in Nederland opduikt.

Dit is aflevering 5: De Spanning
In onze serie 'Van onze correspondent' is volgende week Mustafa Marghadi aan de beurt. Tot oktober ditjaar was hij correspondent Zuidoost-Azië voor de NOS. Hij berichtte over zijn standplaats Indonesië en maakte ook vele verhalen in onder meer Myanmar, Thailand en de Filipijnen.  

Eerder was hij correspondent in Italië, waar hij ons tijdens de coronapandemie liet zien en horen hoe de pandemie om zich heen greep. 

Heb je een vraag voor Mustafa? Stuur 'm dan voor maandag 12 oktober naar [email protected]. Of nog beter: spreek je vraag in en stuur die op. En wie krijg je volgende week al antwoord op je vraag.
I am Jane Doe. Haar naam is te zien op borden op de Cornell University in de staat New York, op campussen door de hele VS en op sociale media. De zaak over de studente die twee jaar geleden door een groep medestudenten zou zijn gedrogeerd en vervolgens verkracht maakt veel los.

Verslaggever Simone Tukker vertelt vanuit de VS wat er nu bekend is over de zaak. Het maakt een discussie los over de cultuur op Amerikaanse campussen en de macht van universiteiten en studentenverenigingen. En online openen duizenden vrouwen het gesprek over de ervaringen die zij hebben meegemaakt. 

Reageren? Mail naar [email protected] (mailto:%[email protected])

Presentatie & montage: Marco Geijtenbeek

Redactie: Rosanne Sies
Team De Dag wil jullie graag wijzen op de podcastserie "Oorlog in de achtertuin" van NOS-collega's Lisa Schallenberg en Gidi Pols. Die gaat over hoe Nederland een rol speelt in de oorlog in Soedan.

In zes afleveringen onderzoeken ze de banden en richten ze zich onder andere op zakendeals voor het Soedanese leger, oorlogspropaganda die vanuit Nederland wordt gemaakt, en een hoge paramilitair die stiekem in Nederland opduikt.

Dit is aflevering 4: De Minister

De magie van Messi

07 okt · 25 min

Lionel Messi heeft voor het laatst gespeeld in het blauw-wit van Argentinië. Vannacht nam hij afscheid als international tijdens een vriendschappelijke wedstrijd tegen Benin. Met tranen, vuurwerk en mooie woorden werd de voetballer geëerd. Lionel Messi is de meest gedecoreerde voetballer ooit: met 47 voetbalprijzen. Waaronder het vaakst uitgeroepen tot beste voetballer ter wereld.

Maar dat is niet altijd zo geweest, vertelt sportjournalist Edwin Winkels. Hij volgde Messi van dichtbij in Barcelona en hoorde al begin deze eeuw over een jongen in de jeugdopleiding van de club die heel erg goed zou zijn. Bij FC Barcelona lukt het Messi op te klimmen en hoge ogen te gooien. Maar z'n band met het nationale elftal van Argentinië is grilliger. Hoe werd hij toch de voetbalheld waar nu afscheid van is genomen? 

Reageren? Mail naar [email protected] (mailto:[email protected])

Presentatie & montage: Marco Geijtenbeek

Redactie: Max Smedes
Team De Dag wil jullie graag wijzen op de podcastserie "Oorlog in de achtertuin" van NOS-collega's Lisa Schallenberg en Gidi Pols. Die gaat over hoe Nederland een rol speelt in de oorlog in Soedan.

In zes afleveringen onderzoeken ze de banden en richten ze zich onder andere op zakendeals voor het Soedanese leger, oorlogspropaganda die vanuit Nederland wordt gemaakt, en een hoge paramilitair die stiekem in Nederland opduikt.

Dit is aflevering 3: De Paramilitair
Het Franse scholierenprotest wordt groter, gewelddadiger én politieker. Vandaag, tijdens een nationale protestdag, zijn zeker tienduizenden, volgens de vakbond zelfs honderdduizenden mensen de straat opgegaan, in solidariteit met de Franse scholieren.

Het protest barstte los twee weken geleden, bij het begin van het schooljaar. Het gaat om een tekort aan leraren, gebrekkige lesroosters en materialen. En ongelijkheid: scholen in de banlieus worden veel meer getroffen dan andere plekken.

In podcast De Dag vertellen Nederlandse studenten Raoul en Felix, die in Frankrijk studeren, wat ze om zich heen zien gebeuren en wat hun mede-studenten beweegt. 

Niek Pas is Frankrijk-deskundige aan de UvA en gaf eerder ook les in Frankrijk. Volgens hem moeten we de protesten ook zien in het licht van de aankomende presidentsverkiezingen. Politici springen op de onrust en wijzen met de vinger naar elkaar over de oorzaken van de slechte staat van het onderwijs.

Reageren? Mail [email protected]

Presentatie en montage: Elisabeth Steinz

Redactie: Max Smedes en Wouter Sloekers

Eindredactie: Judith van de Hulsbeek
Team De Dag wil jullie graag wijzen op de podcastserie "Oorlog in de achtertuin" van NOS-collega's Lisa Schallenberg en Gidi Pols. Die gaat over hoe Nederland een rol speelt in de oorlog in Soedan.

In zes afleveringen onderzoeken ze de banden en richten ze zich onder andere op zakendeals voor het Soedanese leger, oorlogspropaganda die vanuit Nederland wordt gemaakt, en een hoge paramilitair die stiekem in Nederland opduikt.

Dit is aflevering 2: De Tiktokker
De Nederlandse Pepijn van der S. wordt ervan verdacht dat hij een kopstuk is van de beruchte hackersgroep Shinyhunters. Zijn arrestatie is het gesprek van de dag in de hackerswereld. Want ooit was hij zelf ethische hacker en hielp hij anderen om op het rechte pad te blijven. Hoe verleidelijk is 'the dark side' voor ethische hackers? 

Koen Kandelaars is ethische hacker. Hij brak eerder dit jaar in in de systemen van de NOS en nadat daar online berichten over verschenen kreeg hij een aantal schimmige voorstellen in zijn dm. In de podcast vertelt hij voor wat voor keuzes je komt te staan als (vaak jonge) ethische hacker. 

Barry van Kampen is van het ethisch-hackerscollectief DIVD en probeert via verschillende initiatieven hackers op het rechte pad te houden. En in die hoedanigheid leerde hij  ook Pepijn van der S. leren kennen. Hij pleit voor meer aandacht voor dit onderwerp in het onderwijs. 

Reageren? Mail [email protected]

Presentatie en montage: Elisabeth Steinz

Redactie: Max Smedes

Eindredactie: Judith van de Hulsbeek
Team De Dag wil jullie graag wijzen op de podcastserie "Oorlog in de achtertuin" van NOS-collega's Lisa Schallenberg en Gidi Pols. Die gaat over hoe Nederland een rol speelt in de oorlog in Soedan.

In zes afleveringen onderzoeken ze de banden en richten ze zich onder andere op zakendeals voor het Soedanese leger, oorlogspropaganda die vanuit Nederland wordt gemaakt, en een hoge paramilitair die stiekem in Nederland opduikt.

Luister hier alvast de eerste aflevering!
Moet het zwaaien met bijvoorbeeld een IS of Hamas-vlag bij demonstraties strafbaar worden? Of met een Prinsenvlag? Of het online steun betuigen aan terreuraanslagen?

Minister van Weel vindt van wel, en na jaren van discussie ligt er nu een wetsvoorstel over het strafbaar stellen van de verheerlijking van terrorisme. Maar in het VK, waar dit al langer bij wet geregeld is, hebben de autoriteiten de handen vol aan deze wet. Nu al zijn er op basis van de wet duizenden demonstranten opgepakt.

Wie bepaalt de definitie van een terroristische organisatie? En tast de wet het demonstratierecht aan?

Nieuwsuur-journalist Nina Jansen volgde Nederlandse demonstranten die in Engeland gingen demonstreren en daar onmiddellijk in aanraking kwamen met de soms vage grenzen tussen wat mag en niet mag. 

Reageren? Mail [email protected]

Presentatie en montage: Elisabeth Steinz

Redactie: IJsbrand Terpstra
Sierra Leone krijgt miljoenen minder dit jaar van Europa. Justitieminister David van Weel zei gister dat dat komt omdat het land Bolle Jos niet wil uitleveren aan Nederland. Vanuit Brussel klonk even later een andere technische reden. Vanochtend zegt van Weel dat beide kloppen en dat Europa nu achter hem staat in z’n jacht op Bolle Jos.

Wat probeert minister van Weel allemaal om de drugscrimineel op te pakken? Politiek verslaggever Jorn Jonker ziet een vastberaden minister, die ondanks persoonlijke gevolgen alles probeert in zijn jacht op Bolle Jos. Maar hebben al die stappen ook zin? Sierra Leone expert bij Instituut Clingendael Kars de Bruijne ziet scheuren in het imperium van de drugscrimineel ontstaan. Maar uitlevering is na al die stappen allesbehalve dichterbij.

Reageren? Mail naar [email protected] (mailto:[email protected])

Presentatie & montage: Marco Geijtenbeek

Redactie: Marco Geijtenbeek & Max Smedes
Een overwinning voor de linkse partijen en de vakbonden: de bezuinigingen op de sociale zekerheid zijn voorlopig van tafel. Het succes wordt voor een groot deel toegeschreven aan de, relatief nieuwe, voorzitter van de FNV, Hans Spekman.

Wat maakt Spekman zo'n echte vakbondsman? Dat weet oud-minister en oud-PvdA-voorzitter Lilianne Ploumen, die hem goed kent uit hun gezamenlijke tijd bij die partij.

En Roeland Muller van de NOS-economieredactie buigt zich over de vraag: is hier sprake van een Spekman-effect?

Reageren? Mail naar [email protected]

Presentatie en montage: Dieuwke Teertstra

Redactie: Judith van de Hulsbeek
We zijn weer terug met een nieuwe serie van onze correspondent. En we zijn benieuwd wat jij wil weten van onze verslaggevers in het buitenland. Volgende week trappen we af met Boris van der Spek in Midden-Amerika. Heb je een vraag aan hem? Stuur hem naar [email protected] (mailto:[email protected]). Of nog beter: spreek je vraag in en stuur die op. Het antwoord op je vraag hoor je volgende week in een nieuwe serie van onze Correspondent.

Een goede Sint

30 sep · 23 min

Nu Stefan de Walle zijn mijter aan de wilgen gehangen heeft, zijn de speculaties over wie hem opvolgt in het Sinterklaasjournaal volop losgebarsten. Volgens ingewijden zijn de opnames voor dit seizoen al bezig. Maar wat maakt een goede goedheiligman? In podcast De Dag vertellen twee ervaringsdeskundigen hoe een goede sint eruit ziet.

Robert ten Brink en Erik van Muiswinkel zien het liefst iemand met een beetje een zware stem, geen wipneus, iemand die een beetje lang is en als hij kan paardrijden is het handig. Maar vooral moet hij statig zijn, ironie hebben en kunnen improviseren. Want in het leven van de Sint gebeurt altijd wel wat. Gelukkig komt het altijd goed.

Reageren? Mail naar [email protected] (mailto:[email protected])

Presentatie & montage: Marco Geijtenbeek

Redactie: Max Smedes
In de film vertellen Israëlische militairen anoniem over het toestaan van grote aantallen burgerslachtoffers bij Israëlische aanvallen op Gaza. 

Oud-correspondent voor Israël en de Palestijnse gebieden Sander van Hoorn heeft als een van de eersten in Nederland de Israëlische documentaire NAZA zien. Hij kwam, samen met de andere aanwezigen, beduusd uit de zaal, vertelt hij in de podcast. 

In de documentaire vertellen 24 Israelische soldaten op welke manier het leger aanvallen uitvoert in Gaza, ook op burgerslachtoffers. De documentaire is vanaf donderdag in de bioscoop, maar zorgt in Israël al weken voor veel ophef en protest.

Correspondent Lennard Swolfs ging naar een van de protesten in Israël en voelde de woede die dit onderwerp losmaakt. Hij legt in de podcast uit waarom kritiek op het Israëlische leger in Israël zo'n gevoelige snaar raakt en wat de flim, ook in aanloop naar de verkiezingen, in het land losmaakt.

Reageren? Mail [email protected]

Presentatie en montage: Elisabeth Steinz

Redactie: Marco Geijtenbeek

Eindredactie: Rosanne Sies
Correspondent Mustafa Marghadi vertrekt binnenkort uit Indonesië en vlak voor zijn terugkeer naar Nederland, maakte hij een reportage waarvan Indonesië niet wil dat die naar buiten komt. Hij reisde naar de plek waar momenteel het grootste ontbossingsproject ter wereld gaande is, in Papua. Daar wordt oerwoud gekapt voor de productie van onder andere palmolie, die ook naar Nederland gaat.

Indonesië gaat gestaag door met het kappen van oerbos, ondanks de EU-ontbossingsregels die vanaf begin volgend jaar ingaan.

Mustafa reisde naar Merauke, waar een gebied wordt gekapt zo groot als driekwart van de oppervlakte van Nederland. Grofweg zestig procent van alle palmolie ter wereld komt uit Indonesië, en Nederland is in Europa de grootste importeur. Palmolie zit in pakweg veertig procent van de producten in de Nederlandse supermarkten, zoals in pindakaas, shampoo, koekjes, soepen en sauzen. 

Lokale bewoners in het gebied vertellen hem hoe land hen wordt afgenomen en hoe ze door lokale overheden en het leger worden geintimideerd om hun leefgebied op te geven. 

Reageren? Mail [email protected]

Presentatie en montage: Elisabeth Steinz

Redactie: IJsbrand Terpstra

Eindredactie: Judith van de Hulsbeek

NB. We zijn benieuwd naar jouw mening over onze podcast. Vul hier (https://surveys.enalyzer.com/survey/linkindex?pid=cek3qeb2)de vragenlijst in.
Rusland zat achter één van de bekendste sabotageacties, zo concludeert Polen. Door brandstichting twee jaar geleden is het grootste winkelcentrum van Warschau niet meer. Die actie geeft een uniek kijkje in hoe de Russen Europa proberen te raken met die zogenoemde hybride aanvallen. Met wegwerpspionnen en tussenpersonen deelt Rusland prikken uit, zonder dat de daders weten dat ze het namens Rusland doen.

Correspondent Christiaan Paauwe ging voor Nieuwsuur terug naar de plek van de brand. Experts vertelden hem dat dit soort aanvallen alleen maar meer gaan voorkomen met waarschijnlijk nog grotere gevolgen. De waarschuwingen over sabotageacties die deze week door heel Europa klonken, zijn dus al realiteit in Polen.

Bij De Dag willen we graag weten wat jij van onze podcast vindt. Wanneer, en vooral waarom luister je, en wat kan er beter? Vul hier de vragenlijst (https://surveys.enalyzer.com/?pid=cek3qeb2) in. Wordt gewaardeerd! 

Reageren? Mail naar [email protected] (mailto:[email protected])

Presentatie & montage: Marco Geijtenbeek

Redactie: Rosanne Sies
Het dialect is hartstikke in. Dialectfluencers zorgen voor een ware opleving online, maar ook in het gewone leven, vertelt Jelle Jozef in deze podcast. Na jarenlang te hebben geprobeerd zo min mogelijk Limburgs te spreken, maakt hij sinds een paar maanden video's die juist draaien om zijn geboorteprovincie en de dialecten die daar worden gesproken. 

Wanneer noemen we iets een dialect, hoe ontwikkelt het zich en wat is de toekomst ervan? Dat weet taalwetenschapper Kristel Doreleijers. Zij is mede-auteur van de 'Atlas van het dialect in Nederland', die deze week verschijnt. 

Presentatie en montage: Dieuwke Teertstra

Redactie: Max Smedes en Rosanne Sies 

Eindredactie: Judith van de Hulsbeek

Gerelateerde podcasts

Alle podcasts →
  1. Maarten van Rossem & Tom JessenTom Jessen en Maarten van Rossem
  2. Weer een dagMarcel van Roosmalen & Gijs Groenteman / Meer van dit
  3. de Volkskrant Elke Dagde Volkskrant
  4. De Stemming van Vullings en De RooyNPO Radio 1 / NOS / EenVandaag
  5. NRC VandaagNRC
  6. Afhameren met Wouter de WintherDe Telegraaf
  7. Het Land van Wierd DukDe Telegraaf
  8. Vandaag InsideVandaag Inside
  9. Van Dis OngefilterdAtlas Contact / Adriaan van Dis
  10. RADIO BOOSNPO Luister / BNNVARA
  11. Dit Is AmerikaHumberto Tan & Michiel Vos/Tonny Media
  12. Betrouwbare BronnenJaap Jansen - Dag en Nacht Media

De Luisterclub

Om de week onze luistertips in je mail, met alle ruimte om die van jou te delen.

Je ontvangt twee mailtjes per maand en je kunt je op elk moment weer uitschrijven.