Home | Aflevering
Podcast Luisteren (PodNL)

FC Merkcircus 2: 'In veel gevallen heeft big tech een betere deal'

FC Mediacircus | Jul 13 2026 | 00:30:30

Lieve FC Mediacircus-luisteraars,

Jos en ik gaan natuurlijk helemaal John de Mol met deel 2 van FC Merkcircus, de podcast over marketing en merken. Mochten jullie meer houden van de analyses over Freek Jansen, Dick voor Mekaar en Studio Sport. We zijn in augustus weer terug hoor!

Groeten, Jos en Bas


In de tweede aflevering van FC Merkcircus duiken Jos Govaart en Bas Hakker meteen in een vraag waar vrijwel iedere marketeer mee worstelt: moet een merk altijd het randje opzoeken? Aan de hand van een campagne van Heinz bespreken ze waarom opvallende content zelden spontaan ontstaat. Volgens Jos zit de kunst niet in steeds opnieuw toestemming vragen voor een gewaagde campagne, maar in het vooraf afspreken binnen welke creatieve speelruimte een merk zich mag bewegen. Wie die kaders goed neerzet, hoeft achteraf ook niet te schrikken van een beetje lef.

Daarna verschuift het gesprek naar de macht van Big Tech. Inmiddels verdwijnt het overgrote deel van de digitale advertentiebudgetten naar de grote internationale platforms. Jos en Bas vragen zich af of Nederlandse media die strijd nog wel kunnen winnen. Is verdere schaalvergroting de oplossing, of moeten uitgevers juist veel sterker kiezen voor hun eigen identiteit en onderscheidende journalistiek? Een gesprek over DPG, Nu.nl, advertentiemacht en de vraag of media zich niet te veel laten meeslepen in de klikrace.

In de laatste stelling gaat het over AI en reputatie. Wat gebeurt er met merken als consumenten hun keuzes straks niet meer maken via Google of webshops, maar via taalmodellen? Jos ziet dat steeds meer organisaties zich afvragen hoe ze zichtbaar blijven in een wereld waarin AI het eerste aanspreekpunt wordt. Volgens hem draait het uiteindelijk minder om nieuwe trucjes en meer om klassieke merkbouw: duidelijke keuzes maken, consistente merkassociaties bouwen en jarenlang dezelfde positie claimen. Bas concludeert dat juist daardoor het oude marketingvak misschien wel belangrijker wordt dan ooit.

Verder praten Jos en Bas over creators, merkconsistentie, de terugkeer van creativiteit, de grenzen van AI-tools en waarom een goede strategie nog altijd sterker is dan een slimme hack.

Veel luisterplezier!