Focus op Wetenschap

Wat zet de politie in bij demonstraties: mensenkennis of traangas?

02 nov 2026 · 00:25:10

De afgelopen weken bleek in Frankrijk hoe demonstraties uit de hand kunnen lopen. Protesten tegen slechte voorzieningen op scholen groeiden uit tot een beweging tegen hoge prijzen en bezuinigingen en liepen uit op veldslagen met de politie, rellen en plunderingen.

Vermoedelijk maakt het uit hoe de politie reageert. Maar welke methode is dan het beste? Ga je het gesprek aan met betogers of kies je voor de harde hand? Wat kunnen politiekorpsen van elkaar leren? Socioloog Laura Keesman (https://research.vu.nl/en/persons/laura-keesman/) van de Vrije Universiteit deed onderzoek in acht landen om een antwoord op die vragen te vinden. Ze liep mee met agenten, keek mee bij briefings en trainingen en zat in ME-bussen.

In deze aflevering van Focus op Wetenschap gidst ze verslaggever Hans Noortman door de Klimaatmars 2026 in Amsterdam. Ze laat zien hoe ze demonstraties analyseert, hoe de Nederlandse politie optreedt en waar dat toe leidt.

“Je publiek kennen, relaties opbouwen en afspraken maken. Dat is eigenlijk het meest de-escalerend wat er is.”

🎙️ Redactie, opnamen, montage & mixage van deze aflevering: Hans Noortman

✉️ Heb je vragen of opmerkingen? Mail ons op [email protected] (mailto:[email protected])

📷 Volg ons op Instagram, LinkedIn en TikTok voor video’s van de podcast en het laatste wetenschapsnieuws: @ntrwetenschap.

De Luisterclub

Om de week onze luistertips in je mail, met alle ruimte om die van jou te delen.

Je ontvangt twee mailtjes per maand en je kunt je op elk moment weer uitschrijven. Privacyverklaring