Home | Aflevering
Podcast Luisteren (PodNL)

#107. Met Cath Luyten over stalking, hokjesdenken en schrijven

Spreekuur met Dokter Servaas | Mar 24 2026 | 01:22:28

Deze week ontvang ik Cath Luyten, bekend als interviewster, journaliste, moeder, documentairemaakster én auteur. We duiken samen met haar in de thema’s identiteit, rebels karakter, ouder worden, en het balanceren tussen wie we zijn en wat we doen. Je leert Cath kennen als het meisje uit Koewacht, gevormd door de grens tussen België en Nederland – een mooie metafoor voor haar kijk op hokjes, keuzes en de zoektocht naar vrijheid.

Rock Bottom
Het gesprek kwam er naar aanleiding van haar debuutroman “Rock Bottom”, gebaseerd op een indringend stalking-verhaal. Cath deelt hoe het boek tot stand kwam en doet meteen ook een oproep tot meer begrip voor slachtoffers én daders, door verder te kijken dan het oppervlakkige oordeel.

Gezondheid, ouder worden en zelfzorg
Een belangrijke rode draad is gezondheid: slapen, wandelen in het groen, sociale contacten – allemaal oprechte tips van Cath. Ze deelt haar praktische wijsheid over omgaan met tegenslagen, fouten en de lessen die we daaruit trekken.

Boekentips van Cath Luyten
Wil je verder lezen na Rock Bottom? Cath Luyten tipt drie boeken die haar inspireerden:

  • Dit is geen boek van een meisje zonder armen van Eva Eikhout: een krachtig portret over leven met een beperking.

  • La Superba van Ilja Leonard Pfeijffer: een roman die fictie en non-fictie prachtig verweeft.

  • All Fours van Miranda July: een rauw en herkenbaar verhaal over relaties, perimenopauze en het kiezen voor jezelf.

Belangrijke boodschap
Praat over wat je meemaakt, vraag hulp, en blijf niet alleen met je zorgen zitten. Of je nu slachtoffer bent van stalking, worstelt met keuzes, of gewoon wil groeien: delen helpt.