Nachtelijk gesprek van Femke van der Laan met een gast uit de kunst of actualiteit. Cultuurpodcast van de VPRO. Vijf afleveringen per week. Op vrijdag presenteert Ellen Deckwitz.
Koert Davidse is filmmaker en producent. Hij begon zijn carrière als scenarioschrijver voor documentaires en speelfilms. Sinds eind jaren negentig richt hij zich op het regisseren van documentaires over onderwerpen die hem persoonlijk fascineren, vaak over mensen die buiten de mainstream vallen. In 2002 regisseerde hij zijn eerste lange documentaire, 'The Flood'. In zijn nieuwe documentaire 'Mijn broer' gaat Koert op onderzoek uit naar het vrijgevochten leven van zijn overleden oudere broer. Het is een portret van Bart, die op 28-jarige leeftijd in 1986 aan aids overleed. De documentaire won op de Roze Filmdagen de prijs voor beste documentaire en op festival Film by theSea in 2025 won hij de prijs voor beste lange documentaire.
Femke van der Laan gaat met Koert Davidse in gesprek.
Gloria Wekker is antropoloog. Ze is gespecialiseerd in gender studies, Caribische studies, African American Studies en Sexuality Studies. Daarnaast staat ze bekend om haar werk over racisme in Nederland en intersectioneel denken binnen het feminisme. In 1984 richtte ze de actiegroep Sister Outsider op, voor zwarte, migranten- en vluchtelingenvrouwen die van vrouwen houden. Daarna werkte ze als beleidsmedewerker bij het Ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur en bij de gemeente Amsterdam. In 2001 werd ze de eerste vrouwelijke hoogleraar van kleur in Nederland. In het onlangs verschenen boek 'The Gloria Wekker Reader' zijn essays, interviews, brieven en gedichten van haarzelf gebundeld. De verzameling laat zien hoe haar werk heeft bijgedragen aan het denken over ongelijkheid en identiteit.
Femke van der Laan gaat met Gloria Wekker in gesprek
Lindertje Mans is theatermaker, performer en zangeres. Ze studeerde Performance in Maastricht en Muziektheater aan het Conservatorium in Den Haag. Daarna werkte ze als performer, maker en zangeres in verschillende producties op festivals als De Parade en Down the Rabbit Hole. Ook speelde ze de vrouwelijke hoofdrol in 'Soldaat van Oranje'. Binnen theatergezelschap Firma Mes maakte ze verschillende muzikale performances. 'The Life And Death Of A Seks Robot' en 'The Gaia Hypothesis' werden op verschillende festivals gespeeld. Daarnaast werkt ze als dramaturg en eindregisseur voor makers als Sofie Kramer en Rianne Meboer. In het muzikale optreden 'Chicks In Dialogue' onderzoekt ze wat kippen en vrouwen met elkaar gemeen hebben, omdat ze allebei 'chick' genoemd worden.
Femke van der Laan gaat met Lindertje Mans in gesprek.
Tussen 2003 en 2020 woonde Noreen van Holstein in New Delhi en Goa, waar zij als sociaal-cultureel ondernemer uiteenlopende initiatieven ontwikkelde. Na zeventien jaar in India te hebben gewoond en gewerkt, keerde zij in 2020 met haar gezin terug naar Nederland. Vanuit Utrecht richtte zij de Lala Foundation op, die in 2022 de WasteBar lanceerde: een pop-upbar waar bezoekers een drankje kunnen betalen met opgeraapt zwerfafval. Teddy Tops gaat met Noreen van Holstein in gesprek.
Nathalie Degenaar is universitair hoofddocent astrofysica aan de Universiteit van Amsterdam. Na haar studie natuur- en sterrenkunde promoveerde zij er in 2010 op onderzoek naar zwakke röntgendubbelsterren. In haar onderzoek richt zij zich op neutronensterren, zwarte gaten en de extreme verschijnselen die zich in hun omgeving afspelen. Voor haar werk ontving zij onder meer een NWO Vidi- en een Vici-beurs. Teddy Tops gaat met Nathalie Degenaar in gesprek.
Ajuna Soerjadi studeerde filosofie, met een specialisatie in de ethiek van kunstmatige intelligentie. In haar onderzoek richt zij zich op algoritmische discriminatie en de onrechtvaardigheden die daaruit kunnen voortkomen. Als onderzoeker bij de Staatscommissie tegen Discriminatie en Racisme onderzocht zij het gebruik van discriminerende risicoprofielen door de overheid. Op haar zeventiende werd zij verkozen tot de eerste Jonge Denker des Vaderlands. Teddy Tops gaat met Ajuna Soerjadi in gesprek.
Els Korsten is fotograaf van koeien en van bruiloften. Voor haar werk won ze meerdere internationale prijzen, waaronder ‘This is reportage’. In haar werk staat spontaniteit centraal, het verhaal en niet de pose. Ze probeert met haar foto’s het echte leven te vangen.
Frans von der Dunk is hoogleraar ruimterecht. Na zijn studie aan de Universiteit Leiden specialiseerde hij zich in de juridische aspecten van de ruimtevaart en groeide hij uit tot een van de belangrijkste experts op dit gebied. Hij was onder meer verbonden aan de International Space University en is tegenwoordig hoogleraar aan de University of Nebraska.In zijn onderzoek houdt hij zich bezig met vraagstukken rond commerciële ruimtevaart, satellieten en de internationale regelgeving die het gebruik van de ruimte in goede banen moet leiden. Teddy Tops gaat met Frans von der Dunk in gesprek.
Floortje Scheepers is psychiater en hoogleraar Innovatie in de GGZ aan het UMC Utrecht. Ze pleit voor een fundamenteel andere kijk op de geestelijke gezondheidszorg, waarin niet de diagnose maar de mens centraal staat. Met haar boek Mensen zijn ingewikkeld (2021) zette zij haar visie uiteen op de beperkingen van het huidige psychiatrische systeem en de noodzaak van meer persoonsgerichte zorg. Ze werkte in 2025 mee aan het rapport Op de rem – voorbij de hypernerveuze samenleving. Teddy Tops gaat met Floortje Scheepers in gesprek.
Clarice Gargard is journalist, schrijver en documentairemaker. In haar werk onderzoekt zij thema’s als inclusie en sociale rechtvaardigheid. Ze is medeoprichter van Lilith Magazine en maakte verschillende documentaires en podcasts. Met haar boek Na verzet komt (r)evolutie (2025) pleit zij voor een hoopvolle en mensgerichte benadering van activisme en verandering. Teddy Tops gaat met Clarice Gargard in gesprek.
Damiaan Denys is psychiater, filosoof en hoogleraar psychiatrie. Hij is afdelingshoofd Psychiatrie bij het Amsterdam UMC en doet onderzoek naar angst, dwang en psychiatrische aandoeningen. In zijn werk verbindt hij wetenschap, filosofie en de praktijk van de psychiatrie. Met boeken als Het tekort van het teveel (2020) mengt hij zich in het maatschappelijke debat over mentale gezondheid en de manier waarop we naar psychisch lijden kijken. Teddy Tops gaat met Damiaan Denys in gesprek.
Alicja Gescinska is filosoof en schrijver. In haar werk schrijft zij over vrijheid, liefde en menselijke waardigheid. Ze verwierf bekendheid met haar filosofische werken, als De verovering van de vrijheid (2011), maar ook met haar fictiewerk, zoals haar debuutroman Een soort van liefde (2016). Afgelopen jaar won ze de Socratesbeker met haar boek Vrouwen in duistere tijden. Teddy Tops gaat met Alicja Gescinska in gesprek.
Troy Douglas is voormalig topsprinter. Hij vertegenwoordigde zowel Bermuda als Nederland op internationale kampioenschappen en nam deel aan meerdere Olympische Spelen. Na zijn carrière in de topsport werd hij coach. Momenteel is hij werkzaam in India. Teddy Tops gaat met Troy Douglas in gesprek.
Leendert Vooijce is kunstenaar, performer en schrijver. Met diens autobiografische werk wordt de ruimte gemaakt voor vragen over identiteit, nabijheid, zorg en liefde. Het werk omvat tekst, video, performance, installatie en poëzie. In 2025 presenteerde Leendert diens eerste interdisciplinaire solo, ‘Zou je van mij houden’. Daarin onderzocht die hoe we een plek in onze samenleving koesteren voor iemand die zichzelf wil scheppen. De voorstelling van theatercollectief Female Economy, onder leiding van Adelheid Roosen, is vanaf september weer te zien. Daarnaast staat die op theaterfestival De Parade met zijn nieuwe voorstelling ‘Neurotica’, een solo waarin het publiek meebeweegt tussen angst en verlangen.
Ellen Deckwitz gaat met Leendert Vooijce in gesprek.
Saul van Stapele is schrijver, journalist, filmmaker en programmamaker. Hij schrijft onder meer verhalen over hiphop, jongerencultuur en de multiculturele samenleving. In zijn boek ‘Van Brooklyn naar Breukelen’ beschreef hij de ontwikkeling van de Nederlandse hiphop. Voor zijn werk ontving hij in 2012 de Pop Media Prijs. Tegenwoordig schrijft hij voor de kunstredactie van NRC. Op basis van dertig jaar aan ontmoetingen met hiphopartiesten schreef hij ‘Woorden als wapens’. In dit boek onderzoekt hij de kunst van ‘beef’ en hiphopruzies als strategisch marketinginstrument. Ook gaat hij in op controverse, criminele karikaturen en censuur, en op de vaak dunne lijn tussen hitsucces en de dreiging van fataal geweld.
Ellen Deckwitz gaat met Saul van Stapele in gesprek.
Dries Verhoeven is theatermaker en beeldend kunstenaar. Hij maakt installaties en performances in de openbare ruimte, vaak in de vorm van interactieve installaties. In zijn werk onderzoekt hij op kritische wijze maatschappelijke pijnpunten. Hij ontving de Montblanc Young Directors Award en de VSCD Mimeprijs voor ‘U bevindt zich hier’. Met de realisatie van Dear beloved friend ontving hij een Gouden Kalf voor digitale cultuur. Op de 61e editie van La Biennale di Venezia presenteert hij, samen met curator Rieke Vos, ‘The Fortress’, een kunstwerk dat de tegenstrijdigheden van de Biënnale als uitgangspunt neemt. The Fortress is een werk over zelfbescherming en behoudzucht in het licht van grote geopolitieke onzekerheid.
Ellen Deckwitz gaat met Dries Verhoeven in gesprek.
Dolly Bellefleur (Ruud Douma) is presentator, dagvoorzitter, entertainer en buitengewoon ambtenaar van de burgerlijke stand. Dolly is het alter ego van cabaretier en tekstdichter Ruud Douma. Als boegbeeld van de LHBTIQ+-gemeenschap vraagt Dolly al ruim 35 jaar aandacht voor mensenrechten en de acceptatie van de LHBTIQ+-gemeenschap. Voor haar tomeloze inzet voor de emancipatiestrijd van LHBTIQ+ werd zij in 2012 verkozen tot Roze Lieverdje, mocht ze in 2014 uit handen van Eberhard van der Laan de Andreaspenning van de stad Amsterdam ontvangen en werd in 2020 de Bob Angelo Penning aan haar uitgereikt. Elk jaar is Dolly aanwezig op de botenparade met Bellefleurs Prideboot op de Canal Parade. Die dit jaar samenvalt met de WorldPride.
Aldith Hunkar is journalist en presentatrice. Ze begon haar carrière bij Radio 10 en stapte daarna over naar de AVRO, waar ze onder meer het radioprogramma ‘De Nachtdienst’ presenteerde. Bij een breed publiek werd ze bekend als presentator van het NOS Jeugdjournaal en het NOS Journaal. In 1998 presenteerde ze ‘Het aanzien van Nederland’, een programma over de toekomst van Nederland. Datzelfde jaar ontving ze de Vivaster, de prijs voor de sterkste televisievrouw. In 2021 keerde Aldith terug op televisie met Firma Erfgoed, waarin ze door Nederland reist, op zoek naar bijzondere gebouwen, kunstwerken en de verhalen die daarbij horen. Voor de podcast ‘Aldith wil meer…’ duikt ze in de wereld van de klassieke muziek. Ze gaat op zoek naar verrassende verhalen en verborgen parels.
Frits Spits is radiomaker en presentator. Hij werd bekend als presentator van ‘De Avondspits’ en is al sinds 1973 op de radio te horen. Hij won meerdere prijzen, waaronder twee Marconi Awards: één voor beste radioprogrammamaker en één als beste radioman. Ook schreef hij boeken als ‘Alles lijkt zoals het was’ en ‘Op de golven dansen wij’. Nu is hij vooral bekend door het radioprogramma ‘De Taalstaat’, dat hij vanaf 2014 presenteerde. In zijn nieuwe boek ‘Mijn laatste radiojaar’ vertelt hij over zijn laatste jaar radiomaken en het besluit om hier na 52 jaar mee te stoppen. Hij reflecteert op zijn carrière, zijn familie, de wereld om hem heen en hoe hij al zijn hele leven rust, vrolijkheid en troost vindt in taal en muziek.
Femke van der Laan gaat met Frits Spits in gesprek.
Kevin van Vliet is journalist en schrijver. Hij woont en werkt in Kaapstad als correspondent voor Trouw en Het Financieele Dagblad. Zijn schrijfstijl wordt gekenmerkt door een provocerende toon. Hij debuteerde met de novelle ‘Wolfsjong’. Daarna volgden romans als ‘Bobbejaanskloof’ en ‘Jong en eenzaam’, een verwijzing naar Gerard Reve’s ‘Oud en eenzaam’. In ‘Jong en eenzaam’ keert hij terug naar Nederland om een werkvisum aan te vragen. Daar wordt hij geconfronteerd met zijn vroegere zelf en maakt hij een reis langs de ruïnes van zijn verleden. Atze de Vrieze gaat met Kevin van Vliet in gesprek.
Hanneke Groenteman is journalist en televisiepresentator. Van 1962 tot 1973 werkte ze als journalist voor het Parool. Daarna begon ze met presenteren, eerst op de radio, toen op televisie bij programma’s als ‘De Plantage’, ‘Zomergasten’ en ‘Sterren op het Doek’. Ook was ze in het theater te zien in de voorstellingen ‘Sexappeal’ en ‘De Vagina Monologen’. Eerder schreef ze boeken als ‘Doorzakken bij Jamin’, ‘Dikke dame’ en ‘Bestemming bereikt?’ Dit jaar begon ze samen met familietherapeut Else-Marie van den Eerenbeemt de podcast ‘In de familie’.
Atze de Vrieze gaat met Hanneke Groenteman in gesprek.
Reinier Baas is gitarist en componist. Hij heeft opgetreden op meerdere festivals en als solist trad hij op met verschillende orkesten. Ook heeft hij gecomponeerd voor onder andere het Pynarello Symfonie Orkest en het Metropole Orkest. Baas is lid van het Hammond-trio ‘DEADEYE’ en Benjamin Hermans punk/jazz groep ‘BUGHOUSE’. Ook werkt hij regelmatig als duo met saxofonist Ben van Gelder. Hij won twee keer de Edison Jazz Nationaal en dit jaar ontving hij de Boy Edgarprijs. Al twee jaar geeft hij als artistiek directeur leiding aan het Nationaal Jeugd Jazz Orkest. Op North Sea Jazz geven zij nu een concert.
Junte Uiterwijk (Sticks) is rapper. Hij werd bekend met de rapgroep Opgezwolle, die hij vormde met rapper Phreako Rico en dj-producer Delic. Hierna ging hij solo verder en bracht hij samen met Delic het album 'Fakkelteit' uit. Hij bracht het autobiografische boek ‘Grijnzen naar de Goden’ uit en maakte albums als ‘STICKmatic’ en ‘Alles Over Hoop’ en ‘Zonneschijn’. Dit weekend stond hij op Down the Rabbit Hole als special guest, waar hij onder andere samen met het Nederlands Philharmonisch Orkest hiphopnummers speelde.
Femke van der Laan gaat, op festival Down the Rabbit Hole, met Sticks in gesprek.
Camiel Jansen is Componist der Nederlanden. Hij schreef muziek voor orkesten en gezelschappen als het Radio Filharmonisch Orkest en het Jong Metropole Orkest. Jansen beschrijft zijn stijl als hedendaagse muziek met invloeden van klassiek, jazz en folk en hij componeert graag met een verhaal of thema. Zo maakte hij composities voor voorstellingen als ‘Het Toeslagenschandaal’ en ‘De Fundamenten’, een voorstelling over de huidige staat van onze samenleving en een pleidooi voor het belang van kunst, educatie en gezondheidszorg. Ook presenteert hij het radioprogramma ‘Voor de dag’ op NPO Klassiek. Hij is voor de jaren 2026 en ‘27 benoemd tot Componist der Nederlanden. Samen met auteur Fien Veldman presenteert hij op Wonderfeel de kameropera ‘De Toerist’.
Anna Nooshin is ondernemer, presentatrice en modeblogger. In 2011 begon ze het online magazine ‘NSMBL’. In 2015 publiceerde ze haar eerste boek ‘On Top’ en later het persoonlijke vervolg ‘On Life’. Ze presenteerde ‘Holland’s Next Topmodel’ en haar eigen serie ‘Mooier wordt het niet’. Ook begon ze het Instagram- en social media museum ‘The Upside Down’. Samen met Vogue-hoofdredacteur Yeliz Çiçek begon ze de podcast ‘How to get the job (done)’ en lanceerde ze het platform Female Initiative Business Academy. Nu is er haar nieuwe boek ‘Je Moeder’, waarin ze het taboe rondom de zware kanten van het moederschap wil doorbreken.
Femke van der Laan gaat met Anna Nooshin in gesprek.
Mounira Al Solh is multidisciplinair kunstenaar. Ze werkt vanuit Libanon, Duitsland en Nederland en maakt video’s, installaties, tekst, borduur- en schilderwerk. Ze onderzoekt thema’s als eigenheid, migratie, trauma en ongelijkheid die voortkomt uit factoren als geslacht, afkomst, sociale klasse en een combinatie hiervan. Vaak doet ze dit met humor en kleur en verbindt ze tradities en culturen. Al Solhs werk wordt internationaal tentoongesteld en voor haar werken ‘Nami Nami Noooom, Yalla Tnaaam’ en ‘Pocket Rhythms’ won ze de ABN AMRO Kunstprijs. Nu is ze een van de achttien kunstenaars die voor de buitententoonstelling Sonsbeek 2026 gaat onderzoeken hoe herinnering en geheugen worden gevormd door wat we met elkaar delen. Hiervoor maakt ze een nieuw werk in het thema: Herinnering als levende daad.
Atze de Vrieze gaat met Mounira Al Solh in gesprek.
John Leerdam is directeur van het Nationale Slavernijmuseum en oud-politicus. Vanaf 1996 was hij deel van het toenmalige theatercollectief ‘Cosmic Illusion’, waarvan hij later artistiek leider werd. In 2003 kwam hij in de Tweede Kamer, waar hij zich richtte op Antilliaanse zaken en het cultuurbeleid. Ook regisseerde hij, ter gelegenheid van 30 jaar onafhankelijkheid van Suriname, het toneelstuk ‘De tranen van Den Uyl’. Met zijn stichting Julius Leeft! maakte hij de voorstellingen ‘Kain Pikul’, ‘Hoe duur was de suiker?’ en de ‘Suriname Monologen’. In 2024 kreeg hij de Amerikaanse Secretary of State's Award voor Global Anti-Racism Champions. Sinds 2025 is hij directeur van het Nationale Slavernijmuseum dat opent in 2030. Nu is hij te gast ter gelegenheid van Keti Koti.
Femke van der Laan gaat met John Leerdamin gesprek.
Ted Brandsen is artistiek directeur, choreograaf en balletdanser. Na tien jaar dansen begon hij als choreograaf en brak hij door met het werk ‘Four Sections’, dat hij maakte voor Het Nationale Ballet. Daarna volgde meer nationaal en internationaal werk en werd hij artistiek directeur van het West Australian Ballet. Hier maakte hij onder andere ‘Carmen’ en ‘Pulcinella’. Toen hij terugkeerde naar Het Nationale Ballet werd hij artistiek directeur en maakte hij onder andere ‘Coppelia’. Ook initieerde Brandsen, in samenwerking met de Nationale Balletacademie, de oprichting van de Junior Company. In 2014 ontving hij voor zijn werk de Prijs van Verdienste en begin 2026 volgde de benoeming tot Chevalier des Arts et des Lettres door het Franse ministerie van Cultuur. Nu gaat hij na 23 jaar met pensioen bij Het Nationale Ballet.
Femke van der Laan gaat met Ted Brandsen in gesprek.
Ina van Zyl is kunstschilder, tekenaar en illustrator. Tijdens haar studie tekende ze voor de Zuid-Afrikaanse strip ‘Bitterkomix’, nu schildert ze vooral met olieverf. Hiervoor nam ze meerdere prijzen in ontvangst, waaronder de Jeanne Oosting prijs en de Thérèse Schwartze Prijs voor de portretkunst. Van Zyl werkt met thema’s als claustrofobie, schaamte, seksualiteit en menselijk contact of het gebrek daaraan, zoals in haar tentoonstelling ‘Schaamstukken’. In haar nieuwe tentoonstelling ‘Where are you from’ komt dertig jaar werk samen en laat ze zien hoe ze haar beeldtaal ontwikkelde waarin intimiteit, spanning en precisie centraal staan.
Ivo van Hove is toneel- en operaregisseur. Hij heeft nationaal en internationaal geregisseerd en was tot 2023 artistiek directeur van het Internationaal Theater Amsterdam. Daar regisseerde hij onder andere de voorstellingen ‘Opening Night’ en ‘Dood in Venetië’. Voorstellingen in internationale samenwerking waren onder andere ‘Lazarus’, dat hij maakte met David Bowie bij de New York Theatre Workshop en ‘A view from a bridge’ bij Young Vic in Londen. Naast andere prijzen ontving Van Hove voor ‘A View From a Bridge’ twee Laurence Olivier Awards en een Critics Circle Award. Nu is hij artistiek directeur van de Ruhrtriennale, waar zijn nieuwe musical ‘Rebel Rebel’ in première gaat. In een afbrokkelende samenleving waarin relaties verboden zijn komt een jong koppel in opstand om te laten zien dat mensen sterker zijn dan onderdrukkende regimes.
Femke van der Laan gaat met Ivo van Hove in gesprek.